מהי התפתחות רוחנית ? מהי רוחניות?

עם תחילת המאמר, אציין שבמאמר זה אינני מתייחס לרוחניות של דתות בכלל, ושל היהדות בפרט. אזכיר את קווי הדמיון בין הרוחניות של הילינג ריפוי נישמתי לבין היהדות, ואכן הם רבים.

כיום ישנם הרבה מאד סוגים של רוחניות הכוללים מדיטציה, טיהור עצמי, צום במדיטציה ארוכה של מספר שעות, אפילו אפשר גם להזכיר את החיבור לכתות שבהם ישנם טקסים רבים שהם על דרך ה"רוחניות", מרביתם בדרך כלל שליליים. וישנה הדת, בכל דת יש אמונה באל אחד, ולכל דת יש את הטקסים הרוחניים שלה, כגון תפילה של יחיד, תפילה בבית תפילה, (בית כנסת, כנסיה, מסגד…) וטקסים מיוחדים בחגים. כל אלה נראים לאדם המשתתף כמדרגים אותו כאדם רוחני.

אני מכבד את כל הדתות, וכל אחד והדת שלו, ואני מניח שכל הדתות כוונתם להיטיב את חיי האדם, אני, דניאל קרני, גדלתי בבית שבו אימי מנורה היתה מטפלת הילינג, עושה מדיטציה כל יום, ומנהלת קבוצות מדיטציה ולימוד, מאמצע שנות ה 70. אולי אחת ממטפלות ההילינג הראשונות בישראל. הייתי קרוב, קראתי ספרים רוחניים באנגלית, עזרתי לה בארגון כנסים, אבל זהו. כשהיא נפטרה בשנת 2010, קבלתי השראה שאני צריך להמשיך את דרכה. מיד עברתי למרכז למדיטציה ביהוד, והתחלתי בניהול הקבוצה, ובמקביל, חיפשתי מורה לשיטות ריפוי. למדתי פה ושם ריפוי הילינג, ושיטות נוספות, והכי חשוב שלמדתי נטורופתיה 4 שנים. 

כשמנורה אימי היתה חולה, לפני פטירתה, היא קראה ספר אחד: הספר רפואת נשמה תודעה גוף של ד"ר מאסטר שאה. לקחתי את הספר מסקרנות לאחר שנפטרה ומצאתי שיטה נפלאה ופשוטה, ומוסברת היטב. עבדתי עם הספר ורק בקיץ 2012 החלטתי לבדוק אם יש למאסטר שאה אתר. ומצאתי. מיד נסעתי לגרמניה לקורס הילינג ריפוי נישמתי ומאז אני לא מפסיק ללמוד, לנסוע לכנסים, ועוד. היום אני מאסטר בריפוי נישמתי, מלמד ומכשיר מטפלים משנת 2015 ומרגיש שאני מאד מתקדם. אחרי 9 שנות לימוד, ולומדים המון חומר רוחני אצל מאסטר שאה, סוף סוף הבנתי מהי המהות האמיתית של רוחניות. 

המהות האמיתית של רוחניות הם מרכיבי הילינג ריפוי נישמתי: 

  1. טיהור עצמי – להיות אדם יותר טוב, צנוע, ענב, ללא אגו, כנה, ועוד ועוד.
  2. הענקת שירות ללא תנאי – לזולת, למשפחה, לחברה, למדינה, לאנושות, לאמא אדמה, לשמים וליקום כולו
  3. לימוד ידע וחוכמה – ידע וחוכמה רוחניים, בדומה למה שלומדים המעמיקים ביהדות, אבל בעיקר ידע וחוכמה המשרתים את הטיהור העצמי ואת השירות .

אלה שלושת המרכיבים. ביהדות לדוגמה, לומדים כל היום תורה, הם מקיימים את המרכיב השלישי. כמה הם עובדים על מרכיבים 1 ו 2 ? מי כמוכם יודעים שלא מספיק להיות חכם בתורה. צריך גם להעניק שירות לזולת, וגם להיות אדם טוב.

כשהגעתי לקבוצה שאמא שלי השאירה לאחר פטירתה, הבנתי שמרבית הנשים שהיו שם היו בעלות ידע רחב לאחר שנים רבות של לימוד ממנורה, אבל שוב, אצלהן מרכיבים 1 ו 2 במרכיבי הרוחניות כלל לא הודגשו.

צריך מאד להבדיל בין ידע רוחני לבין התנהגות רוחנית. התנהגות רוחנית היא בעיקר המרכיב השני של הענקת שירות ועזרה לזולת, ואומר מעבר לכך – אדם שנותן מעצמו לאחר, ואינו יודע כלל מה זה רוחניות, הוא יותר רוחני מאשר אדם שיודע הרבה אבל אינו עוזר לזולת.

מאסטר שאה אינו משתמש במונח "רוחניות". המונחים שמאסטר שאה משתמש בהם הם בעיקר "התפתחות רוחנית" ו"מסע הנשמה". רוחניות כפי שבאה לידי ביטוי בפילוסופיה ובתפיסת העולם של מאסטר שאה היא בעיקר שני הגורמים האלה: האחד הוא השירות. רוחניות נמדדת ברמה, באיכות וביכולת השירות ללא תנאי שמעניק האדם לזולת, לחברה, לאנושות, לאימא אדמה, לגרמי שמיים, לשמיים וליקום. רוחניות היא עשייה בפועל. השניה היא דרגת הטיהור של האדם, וכל אחד צריך לעבוד על פי שיטות תרגול שונות, כדי להטהר, ולהעלות את רמת הנשמה בשמים.

השילוב הטוב ביותר עבור האדם הוא השילוב שבין רוחניות בפועל לבין ידע רוחני. לדוגמה, אדם שיש לו ידע רוחני, הוא מודע לנשמה ולמטרותיה, מודע לאלוהות, מודע לקיומם של מבחנים רוחניים, יכול לשפר את התנהגותו באופן קבוע, להיות אדם טוב יותר ולהעניק שירות טוב יותר. התבודדות רבה במדיטציות ובתפילות אולי מטהרת את גופו ונשמתו של האדם, אך אינה מאפשרת לו להעניק שירות. שירות מוענק אך ורק כלפי מישהו אחר: אדם, בעל חיים, צומח ועוד.

מסע הנשמה הוא הדרך שהנשמה עוברת כדי לטהר את עצמה באמצעות המעשים, הדיבורים והמחשבות היום-יומיות. מטרת החיים של כולנו היא לתקן עוולות שעשינו במחזורי חיים קודמים, ואת זאת עושים באמצעות מעשים טובים, הענקת שירות ללא תנאי, תהליך הסליחה ותרגול קבוע של היטהרות. מסע הנשמה הוא מסע בנתיב לא ידוע, רצוף מכשולים ומבחנים רוחניים, אבל הצעידה בשביל הזה נפלאה, מרוממת נפש, מטהרת ומביאה לאיכות חיים טובה יותר.

קראו גם על: טיפול הילינג מרחוק

התפתחות רוחנית